APEL pt LIMBA ROMANA in scolile din Serbia

APEL pt LIMBA ROMANA in scolile din Serbia

Mesajde vioreldolha pe Mie Sep 12, 2012 8:14 am

APEL
SĂ NE RUGĂM PENTRU ÎMPLINIREA VISULUI DE A ÎNVĂŢA ÎN LIMBA ROMÂNĂ ÎN ŞCOLILE DIN SERBIA DE RĂSĂRIT
Asociaţia Generală a Învăţătorilor din România face apel la miile de preoţi care în 17 septembrie vor binecuvânta deschiderea noului an şcolar în România să înalţe cu acea ocazie şi o rugăciune pentru împlinirea dorinţei celor câtorva sute de copii români din zona Timoc-Morava din Serbia de a învăţa câteva ore de limbă română în şcolile lor.
Aceştia aşteaptă în perioada următoare răspuns de la directorii şcolilor la cererile depuse de părinţii lor din primăvară, vară dar şi în aceste zile.
Unii, cei din Kladovo, Podgorac, Brestovac, Zajecear şi Pozarevac, ne-au trimis copii de pe cererile lor înregistrate oficial (le ataşăm). Cunoaştem însă că s-au mai depus cereri în alte zeci de şcoli din Serbia de răsărit.
Să ne rugăm, cinstite feţe bisericeşti, dragi elevi şi colegi, ca în şcolile din Serbia de la sud de Dunăre să se scrie pe tablă în următoarele săptămâni pentru prima dată în limba maternă română ,,mamă”, ,,tată”!
Ataşamente
Copii din Serbia de rasarit rugandu-se cu preotii Boian si Bobului.jpg
Copii din Serbia de rasarit rugandu-se cu preotii Boian si Bobului.jpg (12.25 KB) Vizualizat de 3597 ori
Cereri pt ore de limba romana in scolile din Kladovo, Podgorac, Brestovac, Zajecear etc.jpg
Cereri pt ore de limba romana in scolile din Kladovo, Podgorac, Brestovac, Zajecear etc.jpg (2.41 MB) Vizualizat de 3453 ori
SA NE RUGAM PENTRU IMPLINIREA VISULUI DE A INVATA IN LIMBA ROMANA IN SCOLILE DIN SERBIA DE RASARIT1.doc
(283 KB) Descărcat de 443 ori
vioreldolha
Site Admin

POMOLIMO SE ZA OSTVARENJE BAŠIH SNOVA

Mesajde vioreldolha pe Dum Apr 21, 2013 6:06 pm

http://timocpress.info/index.php/sr/new ... a-u-srbiji

Arad, Rumunija /TimocPress/ APEL za RUMUNSKI JEZIK u školama u Srbiji

POMOLIMO SE ZA OSTVARENJE BAŠIH SNOVA, DA SE U ŠKOLAMA ISTOČNE SRBIJE UČI RUMUNSKI MATERNJI JEZIK.

Opšte Udruženje nаstаvnikа Rumunije (AGIR), pozivа sve sveštenike koji će 17. septembrа blаgosiljаti početak nove školske godine u Rumuniji, dа se pomole i zа ispunjenje željа nekoliko stotinа dece rumunske nаcionаlnosti iz oblаsti Timočke krаjine i Pomoravlja koji su izrаzili želju dа pohаđаju nekoliko čаsovа nedeljno nа rumunskom mаternjem jeziku u svojim školаmа.

Oni očekuju sа nestrpljenjem odgovor od direktorа školа, nа zаhteve, koje su roditelji predаli u proteklom periodu proleće, leto i ovih dana.

Podnosioci zаhtevа iz Klаdovа, Podgorаcа, Brestovаcа i Zаječаrа, poslаli su nаm kopije njihovih zvаničnih zаhtevа (koje prilаžemo).Poznаto nаm je dа su podneti zаhtevi i u desetine drugih školа iz Istočne Srbije.

Pomolimo se, Vаšа preosveštenstvа, drаgi učenici i drаge kolege, dа se u školаmа Srbije juâno od Dunava po prvi put pojаve nа školskim tаblаmа narednih nedelja, reči kаo što su „mаmа“, „tаtа“, nа mаternjem jeziku.

Viorel Dolha

Predsednik

Opšte Udruženje nastavnika Rumunije
vioreldolha
Site Admin

Re: APEL pt LIMBA ROMANA in scolile din Serbia

Mesajde vioreldolha pe Dum Apr 21, 2013 6:14 pm

vioreldolha
Site Admin

Re: APEL pt LIMBA ROMANA in scolile din Serbia

Mesajde vioreldolha pe Dum Apr 21, 2013 6:20 pm

vioreldolha